ВОДОПОСТАЧАННЯ І
КАНАЛІЗАЦІЯ ДЛЯ ДОМУ

ВОДОПОСТАЧАННЯ І
КАНАЛІЗАЦІЯ ДЛЯ ДОМУ

Сучасні будинки мають всі необхідні зручності всередині будівлі. Найчастіше, для більшої зручності, в приватних будинках встановлюються 2-3 санвузли: при вході, гостьовий і поблизу спальні власників. Перебуваючи в ванних кімнатах і туалетах, мешканці роблять різні дії практично автоматично, не замислюючись про свою взаємодію зі складною структурою. Облагороджуючи свій будинок, найчастіше увага приділяється внутрішньому інтер’єру, розстановці меблів і техніки. Але це все другорядне: щоб умови проживання відповідали всім побажанням, необхідно добре продумати основні інженерні системи, серед них — водопостачання і каналізація для будинку.

Статистичні дані стверджують, що всього близько 5% населення, яке живе в приватних будинках або котеджах, має можливість використовувати центральні системи водопостачання та каналізації. Складно розділити ці дві системи, так як вони тісно пов’язані між собою і постійно взаємодіють. Все більше домовласників встановлюють системи каналізації та водопостачання автономного характеру.

Система каналізації в приватному будинку

Система каналізації в приватному будинку

Система, яка виводить утилізовану воду через трубопровід в спеціальне очисне спорудження — це і є каналізація в будинку. Сюди входить будь слив від сантехнічного обладнання — умивальників, біде, туалетів , ванних або душових, а також раковин на кухні. За допомогою трубопроводу, відходи надходять або в центральну каналізацію, або в окремо-стоїть резервуар. За умови відсутності центральної каналізації конструкція очисної системи вибирається в залежності від типу грунту:

 • Пісок або супісок — можна спорудити всмоктуючий колодязь або септик — підземний відстійник з непроникними камерами і фільтрує. Він найчастіше округлої форми, виготовляється з цегли, ЖБ кілець або бетону. Для доступу всередину відстійника, зверху необхідно змонтувати люк з діаметром близько 50 см.
 • Глина или суглинок, а також торфовище — мають високий рівень грунтових вод, тому необхідно встановлювати тільки накопичувальний резервуар. Також можна використовувати очисні споруди комбінованого типу.

Каналізація буває двох видів, в залежності від її розташування щодо будівлі:

Внутрішня. Включає в себе компоненти, які розташовуються усередині будівлі:

 • Труби з діаметром 50 мм — використовуються на горизонтальних ділянках, які з’єднують сантехніку (раковина або умивальник) і стояк;
 • Труби с діаметром 110 мм — призначені для зливу від унітазу, вертикального стояка, фанової труби, а також загального зливу (в залежності від точок з відбору відпрацьованої води).
 • Сифони розташовуються після кожного елемента сантехніки (крім унітазу). Вони забезпечують захист від каналізаційних запахів через зливний отвір і служать своєрідним відстійником для відходів. В деякому сантехническом обладнанні конструкція така, що частина обладнання і є сифони і їх можна підключати без окремого сифона (трап і унітаз).
 • Трапи встановлюють в підлозі. Вони призначені для прийому і відведення стічної води в приховану каналізацію. Можуть бути квадратними, прямокутними або круглими.
 • Ревізійні люки — обов’язковий елемент внутрішньої каналізації (особливо кухонної), за допомогою яких проходить сервісне обслуговування труб або їх чистка за допомогою троса. Рекомендується розташовувати в місцях, які не кидаються в очі або приховувати їх за декоративними елементами.
 • Вакуумні клапани є елементами вакуумної системи, які дозволяють регулювати або перекривати повністю надходження газу в вакуумну систему. Іноді можуть служити як альтернативне рішення фанової труби.
 • Насоси — вони необхідні тільки в тих випадках, коли самостійне пересування стоків неможливо через будь-яких ускладнень.

Обов’язковою умовою для внутрішньої каналізації є наявність фанів стояка. Він призначений для правильної роботи системи каналізації, і виключає появу водяній пробки, яка призведе до неприємних запахів з зливних отворів. Це відбувається за допомогою того, що все повітря виходить через покрівлю дякують фанам стояку. Обов’язковою умовою при монтажі такої труби — вона повинна розташовуватися строго вертикально!

Важливо знати! Всі стічні води йдуть самопливом, тому щоб уникнути застою зливу всередині труб і, як наслідок — неприємного запаху і засмічень, встановлювати стік необхідно під кутом з розрахунку 2 см на 1 погонний метр.

Спочатку слід звернути увагу на розташування сантехніки в будинку. Значне відстань між стояком і сантехнічним приладом (особливо унітазом) ускладнить монтаж каналізації як інженерної системи. Невелика довжина трубопроводу не дозволить дотримуватися необхідний ухил і в цьому проміжку можуть затримуватися зливні відходи, приводячи до засмічення. Щоб забезпечити необхідний градус спуску труби, її доведеться приховувати за декоративним коробом або піднімати рівень підлоги. Це збільшить час монтажних робіт і їх вартість.

При правильно складеному проекті, санвузли будинку з декількома поверхами бажано розташовувати один під одним або в дзеркальному положенні, щодо стояка. Це спрощує процес прокладки труб, і вимагає наявність тільки одного фанів стояка. Всі труби, по яких буде здійснюватися слив, повинні бути максимально віддаленими від місць, де людина найчастіше буває або відпочиває — спальні, вітальня або дитяча кімната. Якщо ж зливну трубу все-таки розмістив поблизу житлових кімнат, її обов’язково потрібно покрити шумоізолюючі матеріали.

Приклад системи каналізації на реалізованому об’єкті Віта Поштова

каналізація в будинку

Зовнішня. Елементи знаходяться зовні приміщення і виконують свої завдання — приймають стічні води і переміщують їх в кінцевий пункт. Вони включають в себе:

 • Очисний відстійник — спорудження інженерно-технічного типу, основне призначення якого полягає в очищенні покидьків з каналізації; однокамерний або складається з декількох відділів анаеробний септик; резервуар, по якому переміщається вода з слива, перемішана з активним мулом, що дозволяє їй очищатися — аеротенк. Всі ці конструкції мають різну ефективність очищення зливної води, яка варіюється в межах 60 — 99%.
 • Труби з діаметром 110 мм для переміщення стоків з будинку в резервуар зберігання. Якщо в будинку значну кількість санвузлів, фахівці рекомендують для зливу, що веде з будинку, застосовувати трубу на 150 мм. Для раціонального використання труб зовнішньої каналізації і для запобігання їх замерзання, фахівці радять не тільки встановлювати їх нижче рівня замерзання грунту, але і додатково утеплювати.
 • Колодязі — необхідні для здійснення сервісних перевірок і, при необхідності, очищення або продувки системи. Також з їх допомогою можна контролювати стан труб в важкопрохідних ділянках.
 • Різні фільтри — колодязі, біологічні ставки або поля фільтрації потрібні для природного біологічного очищення, щоб запобігти потраплянню шкідливих речовин у стічні води.
 • Насоси для дренажу необхідні, якщо на земельній ділянці складний ландшафт або на ньому вже існують інженерні комунікації перетинаються з системою каналізації, які ускладнюють її процес.

Також в зовнішню каналізацію входить і зливова каналізація. Всередині дренажної системи необхідно додати додатковий резервуар, а також гофровані труби, які мають перфорацію стінок в геотекстильного обмотці. Додатково, в зливову каналізацію можна додати наземні лотки, які будуть служити як ємність для збору води на поверхні. Також буде доречна установка дощоприймачів, які оснащені фільтрує для піску.

Спочатку проект і всієї системи розрахований на кількість мешканців і сантехнічного обладнання. Якщо ці цифри збільшуються, відповідно і збільшується кількість стоків. В такому випадку необхідно враховувати, що і навантаження на очисний резервуар буде підвищена.
Відмінність централізованої і автономної системи каналізації в будинку полягає тільки в кінцевій точці, куди будуть скидатися відходи і нечистоти. Також слід враховувати, що очисні споруди не повинні знаходиться в тривалому простої. Це призведе до застою рідини в них і неправильної роботи надалі.

ПЕРЕВАГИ
ЗАМОВЛЕННЯ У МЕНЕ

ПЕРЕВАГИ
ЗАМОВЛЕННЯ У МЕНЕ
img
Працюю по всій Україні
img
Педантичність в кожній дрібниці
img
Досвід в сфері понад 20 років
img
Повний консалтинг по об'єкту

Система водопостачання будинку

Система водопостачання будинку

Основна задача водопостачання полягає в постійному наданні води в будинок для різних цілей мешканців. Вся структура для подачі води в будинок в основному складається з труб різного діаметру. Система водопостачання має свої особливості:

 • застосування лічильників;
 • яка надходить вода розділяється на два типи — гаряча і холодна;
 • фітинги — використовують для з’єднання або розгалуження труб для водопроводу.

Крім стандартних елементів (відводи, муфти та перехідники) в системі водопостачання будинку також використовуються крани, вентилі і колектори (гребінки).
При проектуванні також слід враховувати кількість всієї сантехнічної фурнітури, а також їх витрата води, щоб підвести до них труби правильного діаметру. При правильних розрахунках, швидкість переміщення води в трубах водопостачання повинна бути в межах 0,4 — 0,5 м / сек. Це дозволить системі функціонувати правильно і виключити проблеми — недостатній натиск або сильний шум в трубі.

Слід врахувати той факт, що каналізація і водопостачання приватного будинку часто взаємодіють з системою опалення і кліматичним устаткуванням , періодично виділяє конденсат, який надходить в слив. При проектуванні необхідно пам’ятати і про систему гарячого водопостачання, для якої потрібен двоконтурний котел: газовий, електричний або на твердому паливі, в залежності від вибору системи опалення, закладеної при проектуванні будинку. Саме він буде відповідати за систему опалення, нагрів і подачу гарячої води. Для надання ГВС існує два основні варіанти підігріву води:

  • в буферній ємності;
  • потоком через теплообмінник котла.

Розподіл води буде здійснюватися за допомогою спеціального колектора, а його вибір залежить від кількості розгалужень в приміщення, в яких буде подаватись вода. Бак для ГВП слід вибирати, враховуючи кількість проживаючих людей і необхідний обсяг гарячої води для них. Його рекомендується оснащувати вузлом змішування, який буде подавати воду певної температури (близько 40 ° С), яку можна регулювати самостійно, навіть якщо вона відрізняється від температури в баку ГВС. Це запобігає опік при попаданні занадто гарячої води, навіть при відсутності термостатичних кранів.

Приклад системи водопостачання на реалізованому об’єкті Віта Поштова

водопостачання в будинку, водопровід в будинку

Важливим фактором в системі водопостачання в будинку є рециркуляція. Постійне переміщення гарячої води по малому контуру забезпечує те, що при відкритті крана, мешканці відразу отримують гарячу воду, без необхідності додаткового зливу. Щоб отримати такий результат, необхідно в систему встановити рециркуляционний насос.

Таким чином, система опалення, водопостачання та каналізації заміського будинку взаємодіють між собою. Така система вимагає наявність розподільного колектора або спеціальних гребінок, основне завдання яких поділ подачі води різної температури в систему водопостачання.

Підключення до центрального водопроводу

Підключення до центрального водопроводу

При такому проекті необхідно заздалегідь визначити глибину пролягання трубопроводу від будівлі до магістральної лінії. Також обов’язковою умовою вважається наявність запірного вентиля для зупинки подачі води в будівлю, а перед ним необхідно «врізати» кран для зливу води. Це необхідно для проведення майбутнього ремонту, якщо система вийде з ладу, або для сервісного обслуговування, встановлення нових труб або сантехніки. Для запобігання поломки або корозії, ці елементи поміщають в спеціально споруджений короб. Фахівці також рекомендують встановлювати запірний вентиль перед кожним пристроєм, який використовує в своїй роботі воду — колонка, бойлер, зливний бочок та ін. У звичайний час вентилі знаходяться в положенні «відкрито». Якщо мешканцям необхідно виїхати на тривалий час, вентилі перекривають, зупиняючи подачу води. Це стосується як системи водопостачання, так і опалення.

Незалежно від типу подачі води в будинок, необхідно пам’ятати про системі водопідготовки, яка забезпечить мешканцям чисту воду, придатну для пиття.

Використовувані матеріали і особливості експлуатації в системах водопостачання і каналізації приватного будинку

Одним з основних елементів, що є присутнім в обох системах вважаються труби. Для каналізації використовують труби з металопластику. Завдяки своїй ідеально гладкої внутрішньої поверхні, такі труби практично не засмічуються і на них не з’являється корозія, на відміну від чавунного трубопроводу. Кроєм того, монтаж таких труб і подальша їх заміна, при необхідності сервісу, проходить набагато простіше і швидше. З огляду на такі переваги, вони більш раціональні. Для системи водопостачання використовують труби з поліпропілену або поліетилену. Різні солі, сміття і накип не затримуються на їх внутрішніх стінках.

Важливо пам’ятати! Система каналізації і водопроводу взаємодіють між собою. Тому їх проектування має проходити спільно.

Ці системи можна використовувати протягом усього року або періодично. У разі тривалої відсутності мешканців (якщо це сезонна дача або потрібно виїхати у відпустку) необхідна якісна і правильна консервація абсолютно всіх наявних трубопроводів, яка буде регулюватися за допомогою запірної арматури до наступного використання. Це дозволить уникнути витоку, якщо станеться прорив або поломка.

Водопостачання та каналізації заміського будинку вимагають установку обладнання, яке буде відповідати за коректну і безперебійну роботу всієї системи:

 • напірні баки;
 • запірно-регулююча арматура;
 • циркуляційні насоси;
 • пусковий реле або пульти управління;
 • розподіляють колектори для внутрішніх контурів ХВП і ГВП.

Самостійно створити проект водопостачання і каналізації приватного будинку, провести підбір і монтаж всіх елементів — дуже складне завдання. Через відсутність необхідних знань і навичок можна зробити помилки, які приведуть до неправильної роботи всіх систем, внаслідок чого, всі мешканці отримають масу незручностей. Саме тому в такому питанні краще звернутися до висококваліфікованих фахівців.

ВІДЕО ОГЛЯД
РЕАЛІЗОВАНИХ СИСТЕМ

ВІДЕО ОГЛЯД
РЕАЛІЗОВАНИХ СИСТЕМ
Реалізація опалення, водопостачання та каналізації в будинку (Зелений Бор)
Удосконалення інженерних систем в приватному будинку. Котеджне містечко «Золоче»
Здаємо об'єкт інженерних систем в приватному будинку (котеджне містечко Green Hills)
Опалення, водопостачання, каналізація і сантехніка в дворівневій квартирі в п. Гатне

Автономна система водопостачання

Автономна система водопостачання

У цьому випадку джерелом води можна використовувати як ресурси штучного походження — свердловина або колодязь, так і природні — річка або озеро. Але найчастіше, для забезпечення повноцінного водопостачання в будинок, пробивають свердловину, недалеко від будівлі, глибина якої варіюється в межах 25 — 50 метрів. Тільки така глибина дозволить отримувати воду без токсичних і шкідливих речовин, так як грунт є своєрідним сорбентом. Особливості водяного пласта, в разі використання піщаної свердловини для водозабезпечення, дають можливість використовувати її на протязі 10 — 15 років. Після закінчення цього терміну необхідно провести повторне буріння свердловини з більшою глибиною.

Самим уразливим місцем в системі вважається гирлі свердловини для водопостачання. Саме тому, часто на нього встановлюють кесон, а труби поглиблюють на півтора метра і більше. Обов’язковою фактором в системі водопідготовки є наявність фільтруючих матеріалів, які забезпечують відсутність різних механічних домішок у воді.

Рекомендуємо!
Перед використанням такої води не тільки для господарських потреб, а й для використання при приготуванні їжі і пиття, необхідно зробити санітарно-епідеміологічну пробу і дізнатися якість води, щоб упевнитися в її безпеки для здоров’я.

Для подачі води використовується насос, який може бути зовнішнім або занурювальним. Він призначений для підняття і подачі води в будівлю через трубопровід, а для його обслуговування проводиться монтаж металевого або пластикового резервуара (кесона). При постійному електроживленні це забезпечує безперебійну подачу води в будинок. Якщо мешканці хочуть отримати автономну роботу системи і постійну подачу води, слід встановити побутову насосну станцію. Наявність блоку автоматики і гідроакумулятора дозволяють забезпечувати будівлю водою ще протягом кількох годин, навіть при поломці системи. При виборі насоса слід враховувати його продуктивність. Він повинен забезпечувати пропускну здатність таким чином, що кількість води, що пропускається через насосну групу, має дорівнювати завантаженні короткочасної роботи приблизно половини всіх наявних сантехнічних точок.

Увага! Монтаж системи водопостачання необхідно здійснювати тільки після затвердження плану та згоди місцевих органів управління. Це необхідно зробити ще при основному плануванні будівлі, якщо ж будинок вже побудований — необхідно враховувати всі його характеристики.

Готові обговорити ваш проєкт?


ПОДИВИТИСЯ
СХОЖІ ТИПИ ОБ'ЄКТІВ

ПОДИВИТИСЯ
СХОЖІ ТИПИ ОБ'ЄКТІВ