Кондиціонування — система підтримки в закритих приміщеннях таких параметрів повітря, як температура, швидкість руху, чистота. Іншими словами, на базі цієї системи створюються комфортні кліматичні умови для гарного самопочуття людей.
Існують наступні види систем кондиціонування:
Перед проектуванням інженер обов’язково повинен враховувати такі фактори:
Наведу приклад для кращого розуміння, до чого може привести неякісне проектування, де не врахували всі нюанси. У приміщенні вікна виходять на південну сторону, встановлені низько ефективні склопакети (дивись табл. По стеклопакетам). Цей фактор не врахували і підібрали кондиціонер по холодопродуктивності на кілька кВт менше необхідного, ніж теплопоступления в приміщення. Що трапиться?Блок кондиціонера працює і витрачає електроенергію. Компресор в свою чергу теж викладається на 100% потужність, але її недостатньо для охолодження даного приміщення. Відбувається наступне: компресор перегрівається і вимикається через перегрів. Цей процес відбувається кожен день і призводить до того, що компресор виходить з ладу.
Такий пробіл в проектуванні системи кондиціонування неприпустимий. Зіпсоване обладнання, витрачені кошти і нерви замовника. Перше, що треба зробити, щоб уникнути таких ситуацій у майбутньому, звернутися до професіоналів.
Таблиця характеристик склопакетів:
У цій таблиці варто звертати увагу на перший стовпець — він відображає теплозахисні властивості конструкції (термічний опір, R). Другий показник, це коефіцієнт пропускання світла. Обов’язковою є практика для інженерів-проектувальників керуватися наведеними даними. З її допомогою робляться точні розрахунки по теплопоступленія в будинок через металопластикові вікна для грамотного підбору кондиціонерів і їх розміщення.
За типом застосовуваних внутрішніх блоків розрізняють наступні системи кондиціонування:
2) менш поширені:
Необхідно запам’ятати головний принцип побудови якісного клімату в приміщенні на базі системи кондиціонування (відчуття температурного графіка, але не повітря) — завжди і в будь-якому випадку вона проектується і організовується по зонам.
Детальніше зупинюся на найпоширеніших системах кондиціонування, з реалізацією яких найчастіше звертаються до мене.
Кондиціонування на базі настінних або канальних внутрішніх блоків організовують як в квартирах, так і в будинках, котеджах.
Коли клієнти говорять про реалізацію в квартирі або в будинку кондиціонування на базі настінних внутрішніх блоків то припускають, що їм під силу самостійно визначитися з вибором устаткування, а установку довірити одній з численних монтажних організацій.
Коли ж мова йде про організацію повноцінної системи кондиціонування в будинку або котеджі, то тут, звичайно, слід звертатися до фахівців. Але і в першому і в другому випадках, бажано звернення тільки до професіоналів, перевіреним компаніям з багаторічним практичним досвідом. Професійний підхід в реалізації будь-якої інженерної системи, і зокрема, кондиціонування — це перш за все економія особистого часу і коштів. Краще зробити все вірно з першого разу, ніж переробляти невідомо скільки раз то, що спочатку було неякісно спроектовано або встановлено:
Для прикладу розглянемо один з проектів з кондиціонування для дворівневої квартири з застосуванням внутрішніх блоків настінного типу (див. Рис. 1 і Рис.2).
На першому рівні розміщений один внутрішній блок і на фасаді будівлі закріплений зовнішній блок.
Мал. 1 — Схема розташування зовнішнього і внутрішніх блоків кондиціонерів на першому рівні об’єкта.
Мал. 2 — Схема розташування внутрішніх блоків кондиціонерів на другому рівні об’єкту
На другому рівні квартири за кожну кімнату відповідає свій внутрішній блок настінних кондиціонерів. В результаті для даної квартири застосували мультізональную систему кондиціонування з одним зовнішнім блоком і чотирма внутрішніми. Кожен блок забезпечує комфортні та сприятливі умови мікроклімату в своїй зоні.
Кондиціонування на базі канальних кондиціонерів так само організовується по зонам. Відмінність їх від настінних в тому, що для реалізації цього виду інженерного рішення потрібна система повітроводів, за якими буде переміщатися повітря. Сам же внутрішній блок розміщується в застельовому зоні, зашивається гіпсокартоном і залишається невидимим. Наочними залишаються тільки повітророзподільні решітки або дифузори.
Ось як виглядає проект кондиціонування для двоповерхового будинку. Як видно, організація комфортного мікроклімату реалізована по зонам. (Див. Рис. 3 і Рис. 4).
Рис. 3 – Проект кондиционирования двухэтажного дома (1-ый этаж).
Мал. 4 — Проект кондиціонування двоповерхового будинку (2-ий поверх)
На першому поверсі встановлені два канальних кондиціонера. На другому поверсі за комфортний температурний графік по зонам відповідають три канальних кондиціонера.
Обслуговують їх роботу два зовнішніх блоку, розміщених на фасаді будинку.
І так, ми розібралися з основним принципом побудови кондиціонування в квартирах, будинках, котеджах. Чому це так важливо?
Кондиціювання приватного будинку організовується зонально, але це ж не означає, що вони обслуговуються системою на всі 100%. Наприклад, спальні в нічний період часу, вітальні — в денний період часу, кабінет — в періоди короткочасної роботи вдома. Кожній людині властивий свій рівень комфорту: і шумовий, і теплової (сприйняття температури повітря тілом).
Виходячи з цього, виходить, що дитяча зона — це один мікроклімат, зона спалень — інший мікроклімат. Такий підхід дає можливість регулювати свої комфортні умови в кожній зоні.
Часто запитують: можна зробити рішення на системі кондиціонування канального типу з підмішуванням свіжого повітря? Так можна.
Але така реалізація кондиціонування повітря в приватному будинку вважається низькоефективної системою — оскільки постійно йде навантаження на систему кондиціонування гарячим повітрям з вулиці, а потім вже цей охолоджене повітря через витяжні пристрої видаляється на вулицю або охолоджений — взимку.
1) Компресор змушений постійно витрачати енергію на охолодження надходить з вулиці повітря. Таке рішення є неправильним. Це одне з декількох негативних наслідків, яке безсумнівно вийде при реалізації такого рішення.
2) Один кондиціонер канального типу в будинку не зможе обслуговувати кімнати відповідно до температурного графіка кожної. Тому що, як ми вже з’ясували, існують відмінності по мікроклімату в окремих зонах, плюс вікна в одній кімнаті можуть виходити на північ, в іншій кімнаті — на південь. Температура в приміщеннях в один період часу буде різною. І відрегулювати мікроклімат для кожної зони одночасно не представляється можливим.
Так як на заборі повітря варто один датчик, який зчитує встановлену температуру. Він отримає різні показники з кімнат — в одній кімнаті з південного боку це може бути 23 градуси, в кімнаті з вікнами на північ — 18. У таких умовах датчик бере в роботу усереднений показник і видає одну задану температуру на всі кімнати. При такій схемі вийде, що в одній зоні буде занадто жарко, в інший ще холодно.
3) У ситуації, коли хтось із членів сім’ї захворів, а один канальний кондиціонер налаштований на охолодження, то вимкнути його для однієї з зон не вийде . Доведеться повністю зупинити роботу кондиціонера.
4) Ще важливим негативним наслідком при побудові системи кондиціонування будинку на одному внутрішньому кондиціонері канального типу є споживання електроенергії. Коли вся родина розходиться по своїх кімнатах, один кондиціонер в будинку продовжує працювати і на кабінет, і на вітальню. Витрата електрики йде, але кімнати охолоджуються безцільно.
5) Інші складності, які виникнуть при реалізації кондиціонування приватного будинку на базі одного канального кондиціонера :
• шумові характеристики;
• опускаючи стель;
• витрати матеріалів по жерсті.
Підведу підсумок:
Зав’язати всі кімнати в приватному будинку на одному внутрішньому блоці кондиціонера канального типу неможливо, так як:
— відрегулювати мікроклімат окремо по зонам не вийде.
— якщо захворів хтось із членів сім’ї, кондиціонер повністю вимикається.
— з’являються шумові характеристики.
— необгрунтований перевитрата електроенергії.
Правильний принцип проектування системи кондиціонування здійснюється тільки по зонам. Ефективною система буде тоді, коли кондиціонер працює на рециркуляції, а система вентиляції подає для певної кількості людей або для кратності, необхідний обсяг свіжого повітря.
Проектування кондиціонування — це той етап, на якому визначається концепція майбутньої системи охолодження повітря у вашому будинку, квартирі або офісному приміщенні. Розрахунок і облік розташування всього устаткування і комплектуючих системи кондиціонування з урахуванням всіх тонкощів проектування — гарантія ефективної і тривалої експлуатації пристроїв.
Зустрічається ряд випадків, коли готова система кондиціонування в приміщенні дає збої: власникам чогось не вистачає з системі клімат контролю, або ще гірше — починає дратувати. Оптимізація готових систем кондиціонування — це ряд заходів, спрямованих на модернізацію системи з метою підвищення ефективності її роботи.
В системі кондиціонування канального типу головне значення має рівномірний розподіл повітря в приміщенні. Що таке розподіл повітря в системі кондиціонування — це повітроводи, дифузори або решітки.
Грамотний перетин повітроводів — запорука успіху правильного функціонування всієї системи кондиціонування за кількістю кВт холоду, яке вона може перенести з цього воздуховоду плюс шумові характеристики. Правильно розраховані пропускна здатність і швидкість подачі — це головні фактори в системі кондиціонування канального типу.
Розподіл повітря відбувається наступним чином: подача здійснюється біля вікна, рециркуляція — з протилежного боку.Щілинні дифузори Look прихованого монтажу встановлюються в підвісну стелю і залишається видимою тільки дифузор. Їх можна використовувати як на приплив повітря, так і на рециркуляцію. При цьому їх застосування вносить естетичну нотку в загальний дизайн інтер’єру
Підводячи підсумки, хочу зазначити, що пройшовши всі етапи про проектування та монтажу системи кондиціонування в Києві разом зі мною, гарантовано отримаєте ідеальне житло з ідеальною системою охолодження або вентиляцією .
З повагою, Денис Соловей.