Найкраще опалення для приватного будинку: яке воно?

Найкраще опалення для приватного будинку: яке воно?

Будівництво оселі подібно пазлу. Та якщо вентиляція й кондиціонування знаходяться десь на рівні комфорту людини, то система опалення будинку — дійсно необхідність. Можете уявити собі будинок взимку без опалення?

До нас часто звертаються з питанням «Яке краще опалення для будинку?». Одразу зазначимо, що одностайного рішення для всіх не існує. Власне, це і є наша робота — знайти індивідуальне рішення, оптимальне конкретно для вас.

Яке опалення краще для приватного будинку?

Опалення будинку можна організувати по-різному. Але перед тим, як розібрати детально кожен, почнемо з найголовнішого — теплотехнічного розрахунку. Теплотехнічний розрахунок дає нам зрозуміти ключові моменти: наскільки будівля енергоефективна та з якими тепловтратами потрібно впоратися системі опалення. Це фундамент, який відкриває перед нами вихідну інформацію про об’єкт.

Щоб розуміти, яку кількість енергії має компенсувати обладнання, ми маємо дізнатися, скільки тепла будинок втрачає за годину. Ідеальна система опалення в приватному будинку прагне до таких показників: 22°C в жилих приміщеннях (спальня, вітальня, дитяча), 26°C у ванній і санвузлі, 18°C в технічних приміщеннях (котельня, комора).

Який будинок можна вважати енергоефективним?

Енергоефективним можна вважати будинок із тепловтратами до 30-40 Вт/м² при температурі повітря на вулиці -22°C. Щоб досягти такого показника, потрібно забезпечити будинок якісними склопакетами, покрівлею, фундаментом, утепленням підлоги та стін.

Саме завдяки теплотехнічному розрахунку ми й визначимо, яке опалення будинку краще.

Тепловий насос для опалення будинку: плюси та мінуси такого рішення

Тепловий насос для опалення будинку: плюси та мінуси такого рішення

Тепловий насос — те, на що ми завжди радимо звернути увагу в першу чергу. Це ідеальний варіант опалення для енергоефективного будинку. Ось 4 причини чому:

 1. Система опалення на базі теплового насоса відповідає не тільки за опалення приватного будинку, але і за кондиціонування. Але такий варіант 2 в 1 можливий тільки в комбінації системи з фанкойлами. У випадку з радіаторами або конвекторами така система буде працювати тільки на опалення.
 2. За екологію! Так, тепловий насос — найекологічніша система опалення. На 70% нижче шкідливих викидів в атмосферу й деревина не використовується в якості палива.
 3. Тепловий насос — дуже розумна та автоматизована система (у випадку з виробниками середнього та преміум класу). За контроль температури відповідають датчики, всередині та зовні будівлі. Завдяки їм система вираховує кількість тепла, яку потрібно згенерувати в певний сезон і період часу.
 4. Це на 100% безпечно. Жоден інший варіант опалення не забезпечить вам повної безпеки. Опалення будинку газом або деревом — непоганий варіант, але будьте готові до того, що при монтажі обладнання і в подальшій його роботі потрібно суворо дотримуватись заходів безпеки. З тепловим насосом у цьому плані набагато простіше.

А якими бувають теплові насоси

Тепловий насос — поняття широке, тому що він буває повітряним і геотермальним.

Повітряний тепловий насос ми радимо для енергоефективних будинків, площею до 200 м2. Він ідеально поєднується з теплою підлогою, радіаторами, фанкойлами та конвекторами. Але пам’ятайте, що тільки з фанкойлами система зможе працювати й на охолодження, й на опалення будівлі.

Геотермальний тепловий насос потрібен в тому випадку, якщо площа будинку понад 200 м2. Якщо попередній тип теплового насосу в якості енергії використовує повітря, то цей — землю. Геотермальний тепловий насос складніше змонтувати, але його ККД (коефіцієнт корисної дії) вищий та стабільніший. А все тому, що температура грунту практично незмінна протягом року (≈10°C).

Що потрібно врахувати при організації опалення тепловим насосом?

Тепловий насос — низькотемпературне джерело тепла. А чим нижча подача температури в систему, тим краще. Тому ми завжди рекомендуємо комбінувати таку систему опалення з 100-відсотковим покриттям будинку теплою підлогою.

Газовий котел для опалення приватного будинку

Ми завжди готові запропонувати клієнту різні за бюджетом варіанти інженерних систем. Говорячи відверто, тепловий насос — кращий варіант для опалення будинку. Але практика показує, що не всім по кишені такий варіант й не завжди таке рішення доцільне. Ми можемо допомогти вам це зрозуміти. Для цього ми робимо ТЕО (техніко-економічне обґрунтування). Завдяки йому ви дізнаєтеся термін окупності теплового насоса. Це може бути 3 роки, а може — 15. Звичайно, є й альтернатива — газове опалення будинку.

Газові котли теж бувають різними. Але в наш час найчастіше використовують конденсаційні. Причина проста: низькотемпературний режим роботи (подібно тепловому насосу). ККД такого котла вище, ніж у газового, тому що енергія сконденсованої води не викидається на вулицю.

Про що потрібно знати, обираючи котел для опалення будинку?

 1. Обираючи газовий котел для опалення приватного будинку, важливо звернути увагу на модуляцію газової грілки. Простими словами, це регулювання потужності пальника. Чим вища потужність, тим ефективніше працює котел. Правильна модуляція газового пальнику впливає на економічність використання котла й термін його експлуатації.
 2. Газовий котел може бути двоконтурним або одноконтурним. Перший працює на опалення та гаряче водопостачання, другий — виключно на опалення. Не найкращі інженерні компанії пропонують систему з двоконтурним котлом. І зрозуміло чому: таку систему простіше реалізувати. Але нас не лякають труднощі. Нам головне, щоб система була ефективною, ретельно продуманою та грамотною. З двоконтурним котлом швидше за все ви відчуєте недостачу гарячої води, коли будете користуватися декількома джерелами тепла одночасно. А ще такий котел небезпечний, якщо в будинку є діти. З двоконтурним котлом термоклапан не встановлюють. Тому дитина може обпектися гарячою водою з-під крана. Навіщо створювати проблеми, якщо можна їх уникнути? Комбінований котел значно перевершує двоконтурний, тому ми застосовуємо тільки його. І не забуваємо, що в такій системі опалення не обійтися без бака ГВП для акумуляції гарячої води.

Котли газові для опалення будинку працюють з тим же опалювальним устаткуванням, що й тепловий насос. Можна застосувати тепла підлога, радіатори, конвектори або фанкойли. Детальніше про кожен нижче.

Електрокотли для опалення приватного будинку

Підвести до будинку газ — не завжди вигідне та доступне рішення. Якщо тепловий насос не по кишені і є проблема з газопостачанням, оптимальний варіант — електричне опалення будинку. Електрокотли для опалення будинку ціною нижче, ніж тепловий насос. Такому рішенню є місце бути, але варто добре оцінити всі за і проти.

Електричне опалення приватного будинку підходить для невеликих будинків (до 200 м2 площею). Але ви повинні чітко розуміти мінуси: немає електрики — холодно будинку. А ще електрокотел для опалення будинку не дуже економічний у використанні.

Електрокотел можна використовувати в комбінації з іншим обладнанням: як резервне джерело тепла в будинку.

Твердопаливне опалення приватного будинку

Ще один варіант безгазового і відносно бюджетного варіанту системи опалення приватного будинку — твердопаливний котел. Цей котел працює за рахунок спалювання твердої біомаси: дров, вугілля, пелет, тирси тощо.

Як і в інших варіантах, тут є свої плюси та мінуси. Твердопаливне опалення будинку — відносно бюджетний варіант і в реалізації, і у використанні. Але така система, подібно жінці, вимагає уваги та турботи. Щоб у будинку було тепло, потрібно кожен день підкидати дрова. Крім того, їх потрібно обирати ретельно: виключно листяних порід (дуб, граб, ясен) + вологістю до 30%. Це безпосередньо впливає на ефективність котла. А ще не забуваємо, що для опалення будинку твердопаливним котлом доведеться виділити окрему котельню, великого розміру. У ній обов’язково розміщується буферна ємність, яка буде захищати котел від перегріву та вибуху. І ця бочка великого розміру — близько 1000 літрів об’ємом. Паливо для котла також вимагає окремого герметичного простору для зберігання.

Система опалення на базі твердопаливного котла повинна бути продуманою до дрібниць. Ми ніколи не закриваємо проект поки не переконаємось, що система повністю безпечна. Непродумана система опалення з твердопаливним котлом може закінчитися дуже плачевно. Але ви можете не турбуватися, ми все зробимо ідеально. Обіцяємо.

Для безпеки такої системи опалення обов’язково потрібно врахувати такі нюанси:

 1. Запобіжна група від перегріву котла — обов’язково.
 2. Дуже важливо правильно вибрати та розмістити димар для викиду відпрацьованих газів горіння. Труби димоходу потрібно ізолювати.
 3. Обов’язково доповнити систему буферною ємністю (про це вже зазначали вище).
 4. Груша гасіння — ще один обов’язковий елемент системи на випадок пожежі. Щоб вже точно бути спокійним за безпеку опалення. Коли температура в кімнаті перевищує певне значення (в разі пожежі), груша розривається і заповнює кімнату спеціальної пудрою.

ВИДИ ПОСЛУГ

ВИДИ ПОСЛУГ
 • ОПАЛЕННЯ КВАРТИРИ

  Комфорт в квартирі неможливий без системи опалення. Однак, системі вже недостатньо бути просто ефективною, вимоги зросли — економічність, зручність і тривала робота — без цього нікуди. Як підібрати опалення для квартири і на що звернути увагу — читайте в статті!

  img
 • ПРОЕКТУВАННЯ СИСТЕМ ОПАЛЕННЯ

  Складання індивідуальних інженерних рішень по системам опалення для будь-якого типу будівлі і приміщень. Унікальна концепція, розрахунки, повний пакет документів і рекомендацій.

  img
 • Опалення

  Без чого не можна уявити будинок, квартиру, офіс і будь-яке інше приміщення в зимовий період часу? Звичайно ж без системи опалення. Існує великий вибір техніки для систем опалення, важливо знайти найбільш підходящу для себе. Опалення можна реалізувати традиційним способом — за допомогою котлів (газовий, твердопаливний, електричний), а також нетрадиційним — за допомогою альтернативних джерел енергії (теплові насоси, сонячні колектори). Про це далі.

  img

Тепла підлога або стіни, радіатори, конвектори або фанкойли: яке опалювальне обладнання для опалення будинку обрати?

Тепла підлога або стіни, радіатори, конвектори або фанкойли: яке опалювальне обладнання для опалення будинку обрати?

З джерелами тепла розібралися. Прийшла пора розібратися з опалювальним обладнанням.

Ідеальна схема така: тепла підлога — основний резерв; радіатори/внутрішньопідлогові конвектори/фанкойли — додатковий. Пояснимо, як це працює. Для компенсації холодонадходжень 1 м2 кімнати потрібно близько 60 Вт тепла при зовнішній температурі -22°C. Якщо компенсувати їх тільки теплою підлогою, кімната буде перегрітою й ходити підлогою буде некомфортно. А ще, тепла підлога ефективна в роботі при температурі повітря на вулиці до -7°C. Тому ми і рекомендуємо комбінувати обладнання. Таким чином, тепла підлога буде працювати до -7°C на вулиці, а радіатори/внутрішньопідлогові конвектори/фанкойли згладять коливання температур.

Не забуваємо, що у випадку з фанкойлом система буде працювати ще й на охолодження будинку влітку.

Ідеальна схема опалення: ось вона!

Тепла підлога буде особливо доречною на першому поверсі будинку, адже він ближче до землі й холодніший. Ідеальне покриття для теплої підлоги — плитка, кераміка, граніт та інші матеріали, що пропускають тепло. Застосовувати теплу підлога під дерев’яними конструкціями або ламінатом не рекомендуємо, тому що вони погано пропускають тепло. Це можна реалізувати, але затратна частина такого задоволення навряд чи вам сподобається. А ще є ризик здуття підлоги при високій температурі повітря в кімнаті.

А ось для 2-го поверху будинку дерев’яна конструкція — непоганий варіант. Кімнати 2-го поверху попередньо будуть нагріватися за рахунок тепла з першого поверху. Через перекриття тепло буде рухатися вгору, тому основа підлоги 2-го поверху буде теплою. Але врахуйте, якщо підлога 2-го поверху буде покрита керамікою, для неї потрібна окрема система теплої підлоги.

Що ще важливо знати про систему опалення будинку в Україні?

 1. Багато хто нехтує склопакетами. Не варто. Погані склопакети пропускають холод та зводять нанівець навіть найграмотнішу систему опалення. Обирайте якісні склопакети!
 2. Не забуваємо про якісні транспортувальні матеріали. Це труби, які з’єднують джерело тепла з опалювальним обладнанням. Ми використовуємо і рекомендуємо зшитий поліетилен PEX-a виробників UPONOR, REHAU, KAN. Вони відрізняються максимальною товщиною, тиском, герметичністю і цілісністю.

За системою опалення до нас!

Сподіваємося, цей матеріал вніс хоч малу ясність у виборі системи опалення. Але ви можете розслабитися та довірити все нашій команді. Ми знаємо, як краще і підберемо систему під ваш запит. Обґрунтуємо правильність вибору та прислухаємося до ваших побажань. Зробимо так, що ви ніколи не пошкодуєте, що довірили систему опалення нам.

Готові обговорити ваш проєкт?


ОБ'ЄКТИ З РЕАЛІЗОВАНИМИ
СИСТЕМАМИ Опалення

ОБ'ЄКТИ З РЕАЛІЗОВАНИМИ
СИСТЕМАМИ Опалення